Какво е ремап или така нареченият “чип тунинг”?
Ремап (remap) или по-общо казано “чип тунинг” (chip tuning) е модифицирането на управлението на двигателя (ECU – Electronic Control Unit), чрез промяна на картите и логиката за управление на двигателя. Названието “чип” е останало от времената, когато беше нужно да се разпои и свали чипа или чиповете, който съдържа картите и логиката на автомобилния компютър (ECU). При тях първо трябва да се свали чипа, да се прочете, да се модифицират горивните карти и да се запише на нов презаписваем чип. Такъв тип оптимизация се прилага най-вече при автомобилите произведени преди 1999г. Новото и правилно название е ремап (remap).
Как се прави ремап?
Напредъкът на технологиите при модулите за управление на двигателя (ECU) има голямо развитие, а с него и метода по който се прави ремап (remap). Начина по който става прочитането и записването най-често е чрез диагностичната букса (OBD2), което спестява време и намаля риска. Това се извършва с така наречения програматор (flasher). При някои по-нови автомобили (след 2010г.) все пак се налага сваляне и отваряне на компютъра, поради нуждата да се преодолее защитата от четене и записване (tuning protection). След свалянето на информацията от компютъра, софтуера се анализира и променя, като се изчисляват редица важни показатели, така че да се оптимизира процеса на горене и да се запази надежността на двигателя. Част от параметрите, които се коригират са: количество гориво, време за впръскване на горивото, началото на впръскване на горивото, налягане на турбо, налягане в горивната магистрала и други. Всички тези параметри трябва да бъдат прецизно изчислени и сихронизирани, за да се получи качествен резултат(ремап)!
Как го правим ние?
Методите и начините, които използваме при модифицирането на Вашият софтуер се базират на изпитани похвати. Част от тях са математическата екстраполация и математическа регресия. Благодарение на тях, модификациите направени от нас следват стъпката, която е заложена от инженерите, така че резултатите да бъдат максимално точни и адекватни. Всяка карта която редактираме е изчислена, така че да е в безопасните за двигателя граници.
Ние не прилагаме процентен тунинг, както голяма част от компаниите!
Нашата цел е ремап-а направен от нас да бъде оптимален и безопасен за Вашият автомобил.
Как се увеличава мощността?
Всички модерни дизелови и бензинови двигатели имат резерв от мощност, който не се използва. Този резерв е заложен от производителя, тъй като всеки автомобил е конструиран, така че да може да функционира във всяка точка на земното кълбо и при всякакви атмосферни условия (от полярния кръг, до пустините). Това се прави с цел при работа в различни условия, показателите му да бъдат максимално близки. Друга важна причина е разликата в горивата, в различните държави. Същото така все по-стриктните екологични норми, които трябва да бъдат изпълнени, за да получат нужните сертификати и норми. Редица производители правят компромиси в режимите на работа на двигателя заради тях. Не на последно място, много производители ограничават мощността на двигателите, от маркетингови съображения.
Защо производителя не прави това?
Един и същ двигател, който има ресурс например 150 к.с. се предлага във версия 101, 116, 131 и 140 к.с. Обикновено тези числа не са случайни, това са именно стъпките при данъчното облагане в западна Европа. Мощността на автомобила е определяща при ценообразуването на застраховка, данък и данъчни облекчения в редица държави. По тази причина производителя редуцира мощността на даден мотор до ниво, определено от законовите рамки в съответната държава. При покупката на версията 101 к.с., Вие всъщност имате двигател 150 к.с., който е софтуерно ограничен. При това положение Вие плащате по-нисък данък, но чрез ремап имате възможност да отключите ресурса на вашия двигател.
Информация относно различните видове ремап може да прочетете на следната страница – Видове ремап.
Информация относно рискове и ефекти може да прочетете на следната страница – Ефект и рискове.
Често задавани въпроси (ЧЗВ) и техните отговори може да прочетете на следната страница – ЧЗВ.