Какъв ефект може да очаквате от един ремап?
Повишението на мощността след ремап е относително за всеки двигател. Мощността на една кола зависи от редица неща, като амортизация, поддръжка, гориво и т.н.
Очакваните повишения на мощността след ремапа са в следните граници:
Бензинови мотори с турбо: 10-30%
Дизелови мотори с турбо: 15-35%
Важно е да знаете, че тези стойности могат да служат като ориентир за резултатите на автомобили без модификации. Когато са налице подобрения на автомобила, повишаването на мощността и въртящия момент ще достигнат други граници.
Ако вземем за пример един TDI агрегат – 1.9 ТДИ 131 к.с. – след поставяне на ремап можем да увеличим мощността с до ~40 конски сили , а въртящият момент със до ~100 Нм. Максималната скорост нараства с около ~10 km/h , а разхода на гориво намалява с около ~0.6 литра. Автомобилът става много по-пъргав, отзивчив и динамичен. Грешно е да се мисли, че при всички мотори е възможно еднакво процентно повишение на мощността. Така например при един турбомотор с мощност 360 коня, 30% прираст на мощност (само чрез софтуер) не са постижими, защото това са над 100 конски сили повишение! Резултатите от ремапа зависят от самият мотор, който искаме да тунинговаме. Често се срещат двигатели със софтуерно дефорсирани варианти, например 1.6 TDI 75/90/105к.с. е едни и същ от към хардуер, разликата е само в софтуера, което при 75к.с. версията ще даде много голям скок в мощността.
Ако още от завода двигателят излиза с много конструктивни резерви , то тогава мощността може да се увеличи доста. Обратното важи за мотори, при които почти нищо не може да се направи (защото заводски нямат запас от мощност, която ремапа да “отключи”) и тогава повишението едва се усеща или изобщо не се усеща.
Ползите от ремап-а се изразяват в три основни направления:
– повишаване на мощността (конските сили).
– повишаване на въртящия момент (Нютон метри).
– намаляване разхода на гориво.
Негативи от ремап-а:
– леко увеличените вредни емисии.
– скъсяване на живота на възлови компоненти.
– увеличен риск от дефектиране на турбо и съединител.
Разход:
Разхода на гориво може да спадне с до 10% в зависимост от настройката. Защо ли? Защото се повишава коефициента на полезно действие на двигателя. С промяна на параметрите се оптимизира горивният процес, по-добро съотношението на въздух/гориво(AFR) дава по-висока мощност, за сметка на леко увеличените вредните емисии.
Ако имате намерение да реализирате силов тунинг и да заменяте някои от основните компоненти е препоръчително да го направите преди ремап-а. В противен случай по-рано извършените софтуерни промени няма да бъдат адекватни и е възможно да предизвика проблеми. Затова последният етап от тунинга е ремап-а.
Също така допълнителните опции са:
– премахване на имобилайзер(Immo off).
– премахване на DPF/FAP филтър(DPF off).
– премахване на ограничението за максимална скорост(Vmax off).
– решаване на проблеми с топлия страрт на VAG – TDI(Hot start fix).
– изключване на EGR системи(EGR off).
– изключване на вихрови клапи(Swirl flaps).
– изключване на дебитомер(MAF off).
– изключване на дроселова клапа(TVA off).
– изключване на клапа за меко гасене(ASV off).
– добавяне на прекъсвач/попкорн(Rev limiter).
– добавяне на гърмежеи/детонации(pops and bangs/burbles)
– добавяне лунч контрол система(LC).
– добавяне на по-плътен звук при ПХ(Deep idle).
– изключване на втора ламбда сонда(Secondary O2 delete)
– и др.
Рискове?
При изряден и добре поддържан автомобил рисковете от ремапа-а са изключително минимални, но все пак ги има! Но щом човек е предприел стъпката за софтуерна намеса с цел повишаване на мощността трябва да е наясно, че това е излизане от “безопасната” зона на вашият автомобил!
Важно е да знаете, че след ремап, всеки един възел е подложен на по-голям стрес и натоварване(термично, механично и др.). Това води до скъсяване на живота на някой възлови блока. Най-често това са съединителя и турбокомпресора. Но това не означава, че след ремап вашият автомобил трябва да дефектира! Трябва да сте наясно, че много от Вас не са запознати с присъстващ текущ проблем, който след ремапа се изявява по-отчетливо. Такъв например е проблема с променливата геометрия на дизеловите агрегати, с времето тя се зацапва благодарение на лошото гориво, градското каране в ниски обороти на къси разстояния. След ремапа проблема става още по-явен защото работното налягане на турбината се повишава, следователно пренадуването(overboost) е по-голямо. Затова е много важно преди да предприемете стъпката с повишаването на мощността, да ревизирате вашия автомобил обстойно.
За съжаление, на българският пазар се намират най-различни специалисти, предлагащи ремап с готов софтуер, или процентен тунинг(10% повече гориво, 10% повече въздух в общия случай). Ако софтуера е изготвен некоректно или някой просто е решил да експериментира с колата Ви, то тогава последиците за мотора може да бъдат фатални!
Гаранция.
Ние гарантираме за всяка услуга предоставена от нас е направена коректно на база нашия опит. Ако не сте доволни от резултатите, връщаме фабричния софтуер на автомобила Ви още на момента. Ако в последствие решите, че по някаква причина трябва да Ви се върне фабричния софтуер, няма проблем това да бъде направено. При нас всяка промяна в софтуера е изчислена и обоснована и може да Ви бъде разяснена. Също така, проверяваме предварително какви са препоръчителните безопасни стойности на турбокомпресора, предоставени от производителят му, за да бъде изчислено налягането в “безопасни” граници.